alpinizm przemysłowy

Alpinizm przemysłowy

Drapacze chmur są dzisiaj symbolem miast. Te wysokie budynki na tle promieni zachodzącego słońca wyglądają okazale i majestatycznie. Wymagają jednak znacznych nakładów finansowych na ich utrzymanie. Jednym z kosztów jest mycie okien. Zagadnienie to jest dosyć poważne, ponieważ zazwyczaj wieżowce składają się w większej części z powierzchni szklanych. O ile łatwo jest umyć okna od wewnątrz, to już dostanie się do okna na wysokości kilkudziesięciu metrów od zewnątrz stanowi problem.

I tu właśnie pojawia się alpinistyczne mycie okien. Jest to właściwie połączenie ekstremalnej pracy taternika, oraz zwykłego mycia okien. W tym zawodzie grupa wykwalifikowanych pracowników opuszcza się na linach ze szczytu budynku i (cóż za niespodzianka) myje okna. Jednak nie zawsze jest to mycie okien. Często należy dokonać sprawdzenia konstrukcji, lub napraw.

Jeżeli jednak chodzi o mycie okien, to firma świadcząca takie usługi wcale nie musi być wzywana tak często jak wskazuje na to wykonywana czynność. Dzięki postępowi w dziedzinie detergentów człowiek ma dostęp do ekstremalnie skutecznych środków czyszczących, które dodatkowo mają funkcję pokrywania mytych powierzchni ochronną warstwą. Zapewnia to ochronę przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami na całe miesiące.

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w tym zawodzie to powinieneś być obyty z zagadnieniem wspinaczki wysokogórskiej. Ważna jest też umiejętność pracy zespołowej, ponieważ zawsze ktoś musi asekurować drugą osobę. Oczywiście aby znaleźć pracę w tym zawodzie należy posiadać odpowiednie kursy i uprawnienia, ważne jest też przestrzeganie zasad BHP oraz wykorzystywanie tylko zgodnego z normami sprzętu. Firmy specjalizując się w tej dziedzinie często przyjmują zlecenia na malowanie trudno dostępnych powierzchni.

Alpinizm przemysłowy uprawiają również firmy odpowiedzialne za serwis elektrowni wiatrowych. Ze względu na skomplikowaną konstrukcję oraz wystawienie na działanie czynników atmosferycznych łopatki turbiny muszą być regularnie sprawdzane, ponieważ każde pęknięcie może oznaczać poważniejszą awarię.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *