Albańskie wakacje

Zapomniana na długie lata Albania znów pojawia się w ofertach turystycznych wyjazdów. Położona w południowo-wschodniej części Europy, granicząca z Grecją, Macedonią, Czarnogórą i Kosowem, oferuje wspaniały śródziemnomorski klimat, dziewiczą przyrodę, urzekające krajobrazy i pyszną kuchnię.

Albania jest w większości górzystym krajem, ma jednak również i wybrzeże – leży nad Morzem Adriatyckim i Jońskim. Albania na wakacje oferuje wiele atrakcji – od plaż, poprzez malownicze jeziora, po miasta- muzea.

Na wybrzeżu

Dla wielu osób letni luz kojarzy się głównie z plażowym lenistwem. W Albanii znaleźć można kilka urokliwych miejsc do plażowania. Za najbardziej atrakcyjne uznać można plaże w miejscowościach Vlora oraz Ksamil (krajobraz porównywany jest z Karaibami), a także spokojną plażę Gjipe niedaleko Dhermi, położoną w długim kanionie.

Nad jeziorem

Dla lubiących wodę w słodkim wydaniu, warte polecenia są jeziora, szczególnie jezioro Ochrydzkie, położone na wysokości prawie 1000 m n.p.n., jezioro Prespańskie oraz największe na Bałkanach jezioro Szkoderskie. Są to olbrzymie wodne zbiorniki, mające od około 300 km2 powierzchni. Są malowniczo położone, a wokół nich znaleźć można wiele zabytkowych miejsc lub stare monastyry.

W miastach – muzeach

Albania posiada dwa miasta – muzea. Są to miejscowości Gjirokaster i Berat. Otoczone górami Gjirokaster leży na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Jest nazywane „Miastem Tysiąca Schodów” lub Miastem Białych Dachów”, co zawdzięcza kamiennym domkom pokrytym szarym łupkiem i stromym uliczkom. Po drodze do Gjirokaster można odwiedzić źródła wodne Syri i Kalter, zwane Niebieskim Okiem za sprawa dwóch kolorów wody.

Beret zyskał sobie miano „Miasta Tysiąca Okien”, co wynika z faktu, iż miasto wita ogromną ilością niewielkich domków z mnóstwem okien, pnących się ku górze stromym zboczem.

Oba miasta pełne są zabytkowych budowli, znajdują się tutaj również warte odwiedzenia muzea.

Wytwórnia Wypraw

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *