Obrączki ślubne, czyli o tradycyjnym symbolu małżeństwa

Ceremoniom zaślubin w rozmaitych kulturach zazwyczaj towarzyszą obrzędy, które mają symbolizować stworzenie nierozerwalnego związku pomiędzy dwojgiem ludzi (zarówno w oczach bogów, jak i społeczności). W Europie upowszechnił się obyczaj wykorzystywania w tym celu obrączek.

Obrączki ślubne od wieków stanowiły symbol świadczący o powstaniu więzi pomiędzy dwojgiem ludzi. Najdawniejsze wyobrażenia uroczystości weselnych, świadczące o stosowaniu tego zwyczaju, można odnaleźć już w starożytnym Egipcie (ponad 6000 lat temu). Z kolei jeżeli chodzi o kraje bliższe znajdujące się w dzisiejszej Europie, to były one wykorzystywane zarówno przez starożytnych Greków, jak i Rzymian. W średniowiecznej chrześcijańskiej Europie zwyczaj ten był w dalszym ciągu kultywowany.

Interesujące jest to, iż pomimo pewnej stałości jeżeli chodzi o sam obyczaj dotyczący wymiany obrączek ślubnych, to zauważalne były pewne trendy jeżeli chodzi o kształt i zaprojektowanie samych pierścieni. Przykładowo w 16 i 17-wiecznej Anglii bardzo popularne były obrączki bliźniacze (tzw. gimmal lub gimmel ring). Ich niezwykłość polegała na tym, iż poszczególne części były rozdzielne. W trakcie ceremonii ślubnej świadek i druhna trzymali rozłączone części pierścienie, które po zakończeniu całego obrzędu były z powrotem łączone w całość, jako symbol powstania nowej więzi. Oczywiście na przestrzeni wieków pojawiały się innego typu obrączki. Warto wspomnieć chociażby o tzw. poetyckich obrączkach popularnych w okresie Renesansu. Na każdej znajdował się odpowiedni grawerunek z utworem lub dedykacją dla ukochanej osoby.

Wymiana obrączek stanowi nie tylko akt religijny. Jej noszenie stanowi także widoczny znak dla innych ludzi świadczący o tym, iż dana osoba jest trwale związana z kimś innym. Nic więc dziwnego, iż wielu ludzi troszczy się o to, aby przedmiot symbolizujący tak szczególny związek, reprezentował ze sobą wyjątkowy widok.

Obecnie w ofercie sklepów można odnaleźć naprawdę przeróżne egzemplarze. Wszystko jest uzależnione wyłącznie od gustu oraz zasobności kieszeni klienta. Najpopularniejsze w dalszym ciągu są proste obręcze ze szlachetnego kruszcu (złota lub srebra). Oczywiście jeżeli kogoś na to stać może sobie pozwolić na droższe wersje z platyny (jednak ich koszt jest kilkukrotnie większy, niż podobnego egzemplarza wykonanego ze złota). Podobnie jak miało to miejsce w Renesansie, niektórzy życzą sobie, aby ich obrączki posiadały jakąś dedykację, chcąc w ten sposób wyrazić swoje uczucia wobec ukochanej osoby. Jak widać oferta sklepów jest urozmaicona, więc każdy klient może znaleźć coś co będzie odpowiadało jego gustom.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *